×

Błąd

[SIGPLUS_EXCEPTION_SOURCE] Image source is expected to be a full URL or a path relative to the image base folder specified in the back-end but galeria/2017/nobel is neither a URL nor a relative path to an existing file or folder.

29 ROCZNICA PRZYZNANIA POKOJOWEJ NAGRODY NOBLA DLA SIŁ POKOJOWYCH NARODÓW ZJEDNOCZONYCH oraz SPOTKANIE OPŁATKOWE

{gallery}galeria/2017/nobel{/gallery}

9 grudnia br. Weterani jarosławskiego koła obchodzili w sposób bardzo uroczysty w/w święta, na które przybyło wielu znakomitych gości oraz członków naszego Koła.

Uroczystości miały swój początek pod tablicą upamiętniającą nasz udział w misjach, w tym miejscu Prezes Koła przywitał wszystkich przybyłych na nasze uroczystości. Pod tablicą żołnierze 14 dywizjonu artylerii samobieżnej i 34 batalionu lekkiej piechoty zaciągnęli posterunek honorowy, a przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

Dzisiejsza uroczystość miała i drugą część, która odbyła się w CKiP w Sali lustrzanej. Tutaj Prezes Koła Nr 3przyweitał zaproszonych gości. Uczczono minuta ciszy pamięć tych wszystkich, którym nie było dane powrócić do domów i Ojczyzny, oddali bowiem swoje życie za życie innych.

W swoim wystąpieniu Zbigniew Broś powiedział m.in. „Wojsko Polskie było jedyną armią Układu Warszawskiego, której żołnierze uczestniczyli w misjach pokojowych. Zadania takie stały się współczesną kontynuacją historycznych dokonań żołnierzy polskich”.

W 1953 roku pierwsi Polacy udali się do Korei, aby wziąć udział w pracach Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych. Tak rozpoczęła się trwająca do dnia dzisiejszego służba żołnierzy Wojska Polskiego pełniona poza granicami kraju dla światowego pokoju.

Dwadzieścia lat po rozpoczęciu misji w Korei, Rada Bezpieczeństwa ONZ zaprosiła w 1973 roku Polskę do udziału w misji Doraźnych Sił Zbrojnych ONZ UNEF II w Egipcie, za niedługo nasi żołnierze znaleźli się w Syrii w składzie Sił UNDOF. Przyszedł czas na Kambodżę, Namibię, Etiopię i inne misje. Należy tutaj wspomnieć o obserwatorach ONZ w Afganistanie, Pakistanie, Iraku i Iranie.

Symbolicznym zwieńczeniem działalności Polaków w misjach ONZ stało się wytypowanie reprezentanta Wojska Polskiego do składu specjalnej delegacji Sił Pokojowych ONZ, która 10 grudnia 1988 roku w Oslo odebrała przyznaną Pokojową Nagrodę Nobla Siłom Pokojowym ONZ.

 Pozwoliłem sobie w telegraficznym skrócie przedstawić nasz udział w szeregu misji, roli obserwatorów oraz przyznania nam Pokojowej Nagrody Nobla. Mam pytanie ilu mamy naszych obywateli odbierających Pokojową Nagrodę Nobla? Wiem tylko, że nie wspomina się tego wydarzenia. Wniosek, a może pytanie, czy są w naszym kraju politycy, którzy by znali historię misji, przyznania Nobla. Szokujące jest dla mnie, że tak właśnie jest, żaden nie słyszał, nie widział, a o Pokojowej Nagrodzie Nobla żaden. Czy nie jest upokarzające, że nikt o tym dniu nic nie wie. Nam wystarczy, że zebraliśmy się w tym miejscu, że złożyliśmy symboliczne wiązanki kwiatów, że zebraliśmy się dla uczczenia tego wydarzenia. Może nadejdzie czas, że 10 grudnia będzie wydarzeniem o którym będzie się głośno mówiło.

Chciałbym w imieniu weteranów podkarpacia serdeczne  podziękować, że objecie patronatem honorowym naszego święta przez:

Wojewodę Podkarpackiego – Paną Ewę Leniart,

Marszałka Województwa Podkarpackiego – Pana Władysława Ortyla,

Burmistrzowi miasta – Waldemarowi Paluchowi.

Staroście powiatowemu Tadeuszowi Chrzanowi.

Zabierając głos przez szanownych gości usłyszeliśmy słowa uznania, poświecenia dla Ojczyzny, pracę Koła Nr 3 dla utrwalania pamięci i ogromnej pracy w przekazywaniu jej młodemu pokoleniu, a mówili o tym:

Poseł na sejm RP Pani Anna Schmidt – Rodziewicz,

Szef Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia Pan gen. bryg. Maciej Jabłoński

Dowódca Garnizonu Jarosław Pan ppłk. Dariusz Słota

Dowódca 34 batalionu lekkiej piechoty pan Paweł Brzęk

Przedstawiciele władz miasta i powiatu, służb mundurowych i wielu innych.

Po przemówieniach i pochwałach, nastąpiła chwila na którą tradycyjnie czekamy wszyscy z niecierpliwością, to wręczenie wyróżnień, zarówno członkom koła jak i członkom „Honorowym” i „Wspierającym” SKMP ONZ, a które w imieniu prezesa Zarządu Głównego SKMP ONZ wręczali prezes Koła Nr 3 członek ZG SKMP ONZ Zbigniew Broś oraz wiceprezes Koła Nr 3 Jan Łupina.

Medalem „ W 25 Rocznicę Nadania Siłom Pokojowym ONZ Pokojowej Nagrody Nobla” udekorowano

- gen. bryg. Macieja Jabłońskiego – Szefa P3/P7,

- Panią Annę Schmidt – Rodziewicz – Poseł na Sejm RP,

- st. chor. szt. Wiesław Curyło,

- st. kpr. Łukasz Gier.

Medalem pamiątkowym”60 Lat Udziału polski w Misjach Poza granicami Państwa”:

- gen bryg. Macieja Jabłońskiego – Szefa P3/P7,

- st. chor. szt. rez. Józefa Bajorskiego – Prezesa ZIW RP w Przemyślu.

Kombatanckim Krzyżem „Zwycięzcom”:

- mł. chor. rez. Zdzisław Kilon.

„ Związek Weteranów i Rezerwistów WP im. Franciszka Gągora” wyróżnił  medalem okolicznościowym: „Pamięć o tych co forsowali Odrę i Nysę 14-20.04.1945”:

- ks. kap. ppłk. Andrzeja Surowca,

- mjr Adama Szewerniaka,

- por. Wiesława Kohyta,

- mł. chor. rez. Janusza Kochanowicza,

- st. szer. Macieja Kołodzieja,

- szer. rez. Romana Ziębę,

- st. kpr. Zbigniewa Mataczyńskiego.

Członkami Kołami Nr 3 SKMP ONZ zostali:

- st. chor. szt. Wiesław Curyło,

- mjr Lucjan Malik,

- st. chor. Maciej Materlak,

- mł. chor. Mieczysław Nawolski

- chor. Mariusz Pinda.

 

Starosta powiatu jarosławskiego Pan Tadeusz Chrzan wyróżnił okolicznościową Statuetką:

- państwa Joannę i Janusza Jaskuła

- kol. Piotra Włocha

- kol. Łukasz Gier.

Prezes Koła Nr 3 Wręczył okolicznościową Statuetkę wieloletniemu członkowi „Honorowemu” SKMP ONZ Panu Andrzejowi Wyczawskiemu. Wszystkie obecne Panie otrzymały z rąk Prezesa Zbigniewa Brosia symboliczną czerwoną różę.

Po tak miłym akcencie, ks. kap. ppłk. Andrzej Surowiec modlił się i poświęcił opłatki, którymi zebrani mogli się połamać i złożyć sobie życzenia świąteczne.

Przy lampce wina popłynęło wspomnienia z misji oraz wymieniano spostrzeżenia, uwagi o dzisiejszych uroczystościach. Na zakończenie prezes Koła Zbigniew  Broś, podziękował zebranym za przybycie i do zobaczenia na jubileuszowej bo 30 rocznicy przyznania nam Pokojowej Nagrody Nobla.